Oto niektóre z typowych problemów osób cierpiących na CFS, z którymi uporać się można korzystając z doradztwa dotyczącego zespołu przewlekłego zmęczenia:

  • Bezsilność: To bardzo denerwujące, kiedy nagle tracisz siły na wykonanie zadań, które wcześniej nie sprawiały Ci kłopotu. Doradztwo może pomóc zaakceptować i nowe ograniczenia.
  • Chcesz cofnąć się w czasie: zrozumiałe jest, że osoby z CFS mogą chcieć cofnąć czas i wrócić do normalnego funkcjonowania. Jednak rozmyślanie o przeszłości może prowadzić do poczucia winy, które tylko pogłębia problem i uniemożliwia znalezienie rozwiązania. Doradztwo pomaga nauczyć się koncentrować na teraźniejszości i zauważać aktualne możliwości.
  • Obawy i strach: osoby z syndromem przewlekłego zmęczenia często martwią się takimi kwestiami, jak relacje, życie społeczne, niepewność finansowa i praca. Te same zmartwienia często nękają ich opiekunów, którzy czasami mają skłonność do ukrywania tych myśli, ponieważ obawiają się, że wyjdą na egoistów. Ponadto obawa, że ​​Twój stan pogorszy się, lub nigdy nie poprawi, jest normalna. Doradztwo może pomóc w opracowaniu strategii radzenia sobie z takimi obawami.
  • Obwinianie siebie i poczucie winy: niektóre osoby z CFS mogą obwiniać się za swój stan lub niezdolność do wyleczenia z niego. Jeśli inni poświęcają się, aby się nimi

opiekować, zdarza się, że czują się winni. Doradztwo ma na celu przezwyciężenie tych nieprzyjemnych uczuć.

  • Frustracja: ludzie niedoinformowani czasami uważają, że osoby z CFS po prostu nie są zmotywowane do wykonywania czynności, ale w rzeczywistości bardzo często jest inaczej: ludzie z CFS chcą uczestniczyć w działaniach, ale uniemożliwiają im to objawy, co może prowadzić do dużej frustracji.
  • Szukasz lekarstwa: Niektórzy ludzie chcą wypróbować każdy możliwy sposób, aby sprawdzić, czy istnieje dla nich lekarstwo. Ponieważ medycyna zachodnia uważa CFS za nieuleczalną, otwiera to drogę na eksplorację świata medycyny alternatywnej, która jest bardzo obszernym tematem. Poszukiwania te mogą być niezwykle trudne, ponieważ istnieje nieskończona ilość alternatyw, a to, co może pomóc jednemu cierpiącemu, może wcale nie pomóc drugiemu. Podczas gdy niektórzy znajdują w końcu lekarstwo, innym nie udaje się to. Psychoterapia CFS może pomóc Ci stawić czoła emocjonalnym wyzwaniom, które możesz napotkać.