Uzależnienie od nikotyny – nazywane również uzależnieniem od tytoniu – jest to uzależnienie na produkty tytoniowe, spowodowane nikotyną. Uzależnienie od nikotyny oznacza, nie możność zaprzestania jej używania, nawet pomimo tego, że jest ona szkodliwa.

Nikotyna produkuje fizyczne oraz psychiczne symptomy w mózgu, które chwilowo są przyjemne. Te efekty powiększają chęć używania tytoniu i prowadzą do uzależnienia. Próba rzucenia tytoniu równa się z negatywnymi efektami takimi jak łatwa irytacja czy uczuciem niepokoju.

Podczas gdy to nikotyna w tytoniu sprawia, że człowiek jest uzależniony, toksyczne efekty palenia tytoniu są sprawką innych substancji zawartych w nim. Palacze są bardziej podatni na choroby serca, zawał czy raka w porówananiu do ludzi nie palących.

Pomimo długiego czasu palenia, zaprzestanie tego może poprawić zdrowie. Istnieje bardzo dużo dostępnych, efektownych sposobów na walke z uzależnieniem od nikotyny. Zapytaj lekarza o pomoc.

Symptomy

Dla niektórych ludzi, używanie jakiejkolwiek ilości tytoniu, może szybko prowadzić do uzależnienia. Znaki które sugerują uzależnienie to:

Nie możesz przestać palić. Więcej niż jedna próba przestania palenia, nie powiodła się.

Gdy próbujesz przestać, doświadczasz negatywnych symptomów. Twoje próby zaprzestania spowodowały fizyczne i psychiczne zmiany, w tym irytacje, uczucie niepokoju, depresje, frustracje, złość, bezsenność czy zwiększone łaknienie.

Palisz dalej pomimo problemów zdrowotnych. Nawet pomimo rozwinięcia problemów z płucami czy sercem, nie przestajesz palić.

Dla palenia odrzucasz socjalne, lub rekreacyjne czynności. Przestajesz socjalizować się z rodziną czy przyjaciółmi ponieważ nie możesz palić w miejscach w których oni przebywają.

Kiedy pójść do lekarza

Nie jesteś sam, jeśli próbowałeś przestać palić, lecz nie daleś rady na dobre. Wielu palaczy podejmuje wiele prób zaprzestania palenia zanim uda im się to stałe.

Zwiększysz swoje szanse rzucenia palenia, jeśli będziesz trzymał się wytycznych planu leczenia, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym.