Co oznacza uzależnienie od gier?

Uzależnienie od gier to prawdziwy problem, który dotyka miliony ludzi na całym świecie.

Pomimo milionów ludzi na świecie grających w gry, większość z nich nie jest uzależniona od gier, podczas gdy Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że około 3-4% tej liczby jest jednak uzależniona. Różnica między zdrowym hobbystycznym graniem a uzależnieniem, ukaże się, gdy granie będzie miało negatywny wpływ na twoje życie.

Co sprawia, że gry uzależniają?

Gry są zaprojektowane w taki sposób, aby uzależniały, korzystając przy tym ze sztuki psychologii. Gry to immersywne doświadczenie, które zapewnia wysoką ilość dopaminy, której nadmierna ilość, może doprowadzić do zmian w twoim mózgu.

Zaczynasz żyć w świecie, od którego oczekujesz natychmiastowych nagród. Gry są tak immersywne, że bardzo łatwo jest grać godzinami, bez zauważenia ile czasu tak naprawdę minęło. Pozwają Ci one uciec od świata oraz widzieć wymierny progres swoich czynów. Gry tworzą środowisko w którym poczujesz się bezpieczny oraz z kontrolą nad wszystkim.

Deweloperzy gier, często używają manipulatywnych technik takich jak umieszczanie w grach mikrotransakcji czy ” loot boxów “, co zostało zabronione przez niektóre rządy które uznały takie czyny za forme hazardu. Uzależnienie od gier istnieje, ponieważ im więcej ludzi kupi grę, tym więcej i tak już wielomilionowe firmy zarobią i będą w stanie stworzyć nowy, jeszcze bardziej immersyjny produkt.

Skutki uzależnienia od gier

Uzależnienie od gier to kompulsywne zaburzenie zdrowia psychicznego które może doprowadzić do poważnego umniejszenia jakości życia uzależnionego. Częste jest, aby uzależniony spędzał grając nawet 10 godzin dziennie, często grając również w nocy, przez co wielu z nich cierpi na bezsenność. Gracze, zanurzeni w rozgrywce, zazwyczaj nie dbają o swoją diete, pijąc napoje energetyzujące pełne kofeiny i cukru. Wielu jest odwodnionych oraz niedożywionych.

W poważniejszych przypadkach, uzależnienieni doznają agorofobii – rodzaju zaburzenia depresyjnego przez który boją się wyjść z domu. W Japonii takie przypadki, określane są jako hikikomori, co objawia się w wycofaniu się z życia społecznego.

Uzależnieni od gier często doznają wachań nastrojów, depresjii, są agresywni oraz odmawiają pójścia do szkoły czy pracy przez potrzebe grania. Uzależnienie od gier równa się z upośledzeniem w wielu obszarach życia a efekty mogą być dewastujące. Uzależnieni często rzucają szkołe. Biorą rozwód. Mają problem ze znalezieniem pracy.